HTML  

    دوره آموزش راهنمایان فرهنگی داخلی( راهنمایان ایرانگردی )

               TOUR  GUIDE                         

با صدور گواهینامه طی دوره  به زبان انگلیسی  با لوگو سازمان جهانی گردشگری               

 
                                                                                                                  کد دوره : 102

راهنمای تور, راهنمای ایرانگردی و جهانگردی , راهنمای سفر  , تور لیدر , تور گاید , راهنمایان فرهنگی , اسامی و اصطلاحاتی هستند که برای نامیدن سفیران فرهنگی هر کشوری مورد استفاده قرار می گیرند  .
جایگاه شغلی :
راهنمای گردشگران داخلی ؛ خروجی و گردشگران  خارجی ورودی ؛ همکاری با بخش تور در آژانسهای مسافرتی و خدمات گردشگری.

 

*** طبق مصوب جدید دفتر برنامه ریزی آموزشی سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری کشور مصاحبه ورودی دوره های راهنمایان حذف و به مصاحبه پایان دوره آموزشی تبدیل گردید.بنابر این مصوبه ثبت نام و شرکت کلیه علاقه مندان دارای مدرک تحصیلی حداقل فوق دیپلم متوسطه و با دیپلم متوسطه با  شرایط 35 سال سن و دارا بودن سابقه کاری در دوره های ایرانگردی و جهانگردی امکان پذیر میباشد .

 

*** برگزاری کلاس فشرده کوتاه مدت آمادگی مصاحبه پایان دوره برای علاقه مندان شرکت در دوره راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی (TOUR GUIDE) جهت کسب اطلاعات بیشتر و ثبت نام با بخش آموزش موسسه تماس حاصل فرمائید .

 

*** تسهيلات : با توجه به دريافت مجوز دفتر خدمات گردشگري و جهانگردي (بند ب) توسط  موسسه و آغاز به كار اين بخش فراگيران ممتاز دوره راهنمايان تور ايرانگردي و جهانگردي اين موسسه در صورت تمايل مي توانند با اين موسسه همكاري نمايند . در اين رابطه جهت كسب اطلاعات بيشتر بعد از موفقيت در آزمون جامع  جلسه توجيهي برگزار خواهد شد .

 

هدف دوره :  راهنمایان  گردشگری به عنوان سفیران فرهنگی هر کشور و هر ملتی  وظیفه  خطیر معرفی فرهنگ ملت و کشور خود یا میزبان را به گردشگران دارند  لذا  بایستی خود ضمن دارا بودن خصوصیات اخلاقی  و شخصیتی عالی  از معلومات  بسیار گسترده عمومی و حتی تخصصی برخوردار باشند, با هر یک از گردشگرانی که میزبانی آنان را به عهده دارند حرفی درخور علایق و اعتقادات و مرتبط با روحیات و فرهنگ آنان برای گفتن داشته باشد . در این دوره فراگیران با روشهای مختلف تورگردانی , خصوصیات و تخصصهای خاصی که یک راهنمای عالی  باید داشته باشد , روشهای برخورد با مسائل و مشکلات احتمالی آشنا می شوند  تا بتوانند پس از طی مراحل قانونی و دریافت کارت  راهنمایی از سازمان میراث فرهنگی , صنایع دستی و گردشگری  و شرکت در سفرهای آموزشی به عنوان  راهنمای همراه  و کسب تبحر و تجربه مورد قبول به عنوان راهنمای گردشگری مستقلاً مشغول به کار گردند.

 

محتوای دوره :  در این دوره سرفصلهای زیر به فراگیران آموزش داده میشود حال آنکه حتی کسب بهترین امتیازات نیز از دروس ذکر شده فقط به عنوان آشنایی با اصول پایه حرفه ای محسوب می گردد.

 

سرفصلها ی آموزشی عبارتند از:

 

1-فنون و مهارتهای تور گردانی

 

2- بهداشت سفر و کمکهای اولیه 

 

3- اکوتوریسم و طبیعت گردی  

 

4- شناخت روحیات ملل

 

5- فن بیان

 

6- زبان تخصصی - فقط راهنمايان جهانگردي-

 

*فراگيران فارسي زبان - راهنمايان ايرانگردي - و فراگيران با زبان تخصصي غير انگليسي ضمن شركت در كلاسهاي خاص پايان نامه ارائه مي نمايند.

 

7- معماری ایران و جهان( هنر و معماری )

 

 8- شناخت اماکن باستانی و تاریخی ایران 

 

 9- شناخت فرهنگ اقوام ایران زمین

 

 10- آشنایی با میراث فرهنگی و صنايع دستي

 

 11- جغرافیای جهانگردی ایران و نقشه خوانی

 

 12 -شناخت موزه ها ی ایران

 

13- آشنایی با تاریخ ایران و جهان

 

14- شناخت صنعت گردشگری

 

15- آموزشهای عملی فنون اجرای تور

 

16- کارگاه الگوهای رفتاری ( آداب معاشرت )

 

17- سمینار مرتبط  

 

18- فيلمهاي آموزشي. 

 

کارگاه آموزشی  یا کارورزی : دارد

 

الزامات یا پیش نیازها : حداقل تسلط کامل به یک زبان زنده دنیا  شامل انگلیسی ؛ آلمانی ؛ ایتالیایی ؛ ارمنی ؛ فرانسه ؛ اسپانیایی ؛ عربی ؛ ترکی؛ ....علاقه فردی و سلامت کامل گفتاری و شنیداری ؛ جسمانی و روحی ؛ دارا بودن حداقل کارشناسی یا لیسانس .

 

توصیه ها : تسلط کامل به هر چند زبان خارجی گامی است برای موفقیت هر چه بیشتر فراگیران. ماهیت این شغل سفر میباشد و ارائه خدمات به گردشگران پس اگر دارای روحیه شاد و علاقه به خدمت گزاری هستید وارد این راه شوید . در این حرفه هر ساعت سفر یک تجربه  و آموزش جدید می باشد.

 

طول مدت دوره :  حدود  9 ماه برابر  389 ساعت آموزشی.

 

نوع گواهی نامه صادره :  سازمان  میراث  فرهنگی  صنایع دستی  و  گردشگری تنها متولی گردشگری و صادر کننده کارت  راهنمای  گردشگری در کشور.

 

زمان برگزاري : دوره  راهنمايان  چه  ايرانگردي  و  چه جهانگردي در حال حاضر به صورت  گردشی  و  با ارائه واحد های سرفصلهای آموزشی تحت نظر دفتر برنامه ریزی آموزشی سازمان  ميراث فرهنگي صنایع دستی و گردشگري توسط  اين موسسه برگزار مي گردد .  با  حـذف مصاحبه ورودي و  تبدیل آن به مصاحبه پایان دوره امکان شرکت در این دوره ها برای کلیــــه عزیزان علاقه مند بدون هیچگونه حدودیتی ایجاد گردید . از کلیه علاقه مندان در هــــر زمان ثبت نام به عمل آمده و کلاسها به صورت دوره ای تشکیل و ایشان بلافاصلـــــه بدون اتلاف زمان در جریان آموزش قرارخواهند گرفت .

 

ساعات برگزاری کلاسها :

 

*** روزهای جمعه یک روز در هفته از ساعت 09:30 الی 18:00 دوره فشرده .

 

*** روزهای شنبه ؛ دوشنبه و چهار شنبه از ساعت 1700 تا 2000 دوره عادی . 

 

محل برگزاری کلاسها : در محل موسسه به آدرس خیابان کریمخان زند ؛ تقاطع سپهبد قرنی ؛ جنب بانک تجارت ؛ شماره 196 ؛ طبقه سوم شرقی ؛ موسسه هورریزان.

 

میزان شهریه دوره :  طبق قیمت مصوب سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری می باشد.

 

امتیاز ویژه : با توجه به برگزاری دوره های راهنمایان طبیعت گردی و راهنمایان جهانگردی و ایرانگردی در موسسه علاقه مندان میتوانند با ثبت نام در هر دو دوره از امتیاز محاسبه دروس مشترک برخوردار شده و همزمان دو دوره را طی و گواهی نامه های مربوطه و کارت های مجوز هر دو دوره را دریافت نمایند .

 

نحوه پرداخت : 50 % پیش پرداخت نقداً يا به شماره حساب اعلام شده ؛ الباقی طی يك فقره چک به سررسید 1 ماه بعد از شروع دوره  و ثبت نام .

 

 

 

 * نیم حضوری فشرده : موسسه بین المللی هورریزان برای عزیزان علاقه مندی که امکان حضور مستمر در کلاسها را ندارند با برنامه ریزی کلاسهای فشرده امکان استفاده از دوره را برای تمامی فراگیران ایجاد نموده است .

 

 هزینه دوره : طبق مصوب سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری کشور.

 

علاقه مندان و فراگیران عزیزی که موفق به طی دوره و دریافت لوح راهنمایان میگردند می توانند جهت قرار گرفتن در فهرست راهنمایان عضو انجمن صنفی راهنمایان تهران به  عنوان راهنمایان کمکی یا در صورت دارا بودن سوابق کاری کافی به عنوان راهنمای آماده به کار به سایت آن انجمن صنفی محترم به آدرسwww.ttga.ir  یا جامعه راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی به آدرس سایت   www.rahnamayan.ir مراجعه و اقدام لازم را مبذول فرمایند .

 

راهنمایان عزیز پس از دریافت کارت راهنمایان و اشتغال به کار به منظور عضویت در فدراسیون جهانی راهنمایان جهانگردی ؛

 

World Federation of Tourist Guide Association 

 

می توانند به سایت این سازمان  به آدرس www.wftga.org  مراجعه نمایند . 

 

جهت كسب اطلاع بيشتر و ثبت نام با شماره 88490059 تماس حاصل نموده يا به بخش آموزشهاي مجازي سايت مراجعه فرماييد.